Podporiť rozvoj športu v Piešťanoch? A prečo aj?!

Autor: Matus Kromholc | 22.8.2014 o 15:45 | (upravené 22.8.2014 o 16:27) Karma článku: 5,43 | Prečítané:  694x

Podpora sa netýka len financii, aj keď tých nikdy nie je dosť. Konkrétne mám na mysli podporu morálnu, priestorovú,... Šport totiž ovplyvňuje nás všetkých aj keď si to neuvedomujeme. Ako sa postavilo mesto k našim aktivitám?

Prológ

       Som zakladateľ a prezident športového klubu FBC Páv Piešťany, ktorý vznikol po šiestich rokoch pôsobenia na amatérskej úrovni a od roku 2013 fungujeme oficiálne a hráme 2. slovenskú ligu.
Len za II.štvrťrok 2014 u nás trénovalo 70 detí vo veku 7r-15r juniorov. Dospelých vo veku 16r-35r tvorilo 38 ľudí. Spolu 108 športujúcich, čo je na Piešťany skvelé číslo.
 

Takže prečo podporovať šport?! Odpoveď spolu so skúsenosťou s mestom nižšie...
 

Šport vs rozvoj osobnosti (1. odpoveď)

"Športujúca mládež = zdraví ľudia = perspektívna spoločnosť"

Základnými činnosťami každého športového klubu sú:
- vytvárať priestor mládeži
- pestovať a udržiavať zdravý životný štýl
- reprezentácia klubu a mesta Piešťany
- boj proti drogám, alkoholu a ostatným neduhom spoločnosti

Dopady na hráčov:
- učenie sa disciplíne
- počúvať / porozumieť / urobiť
- tímová hra a obetavosť pre tím
- rešpekt k autoritám
- budovanie sebavedomia
- prekonávanie samého seba

Všetky vyššie spomenuté dopady ovplyvňujú mladého človeka a jeho budúcnosť uplatnenia sa v pracovnom živote.
 

Šport vs spoločnosť (2. odpoveď)

Ľudia, ktorí športujú pravidelne majú aj zvýšené nároky na kvalitu športových potrieb a nielen to!

Naši športovci v meste využívajú:
- športové predajne
- posilňovne
- reštauračné služby po zápasoch
- členské poplatky
- výživové doplnky a maste

Klub
- nákup medailii
- prenájom telocvične
- nákup cvičebných pomôcok
- školenia externých športovcov a služieb (fyzioterapeut, kondičný tréner,...)
- webová stránka + propagácia + hosting
- facebook reklama
- marketingová agentúra za tlačoviny/obrázky/plagáty na mieru
- výroba dresov a tričiek
- doprava na zápasy
- nákup lôpt, brán, siete (pravidelný nákup spotrebného materiálu)

Ročne klub spolu s hráčmi dajú do obehu do 10 tisíc eur miestnym podnikateľom. Náš klub minul presne polovicu z tejto sumy. Ak by klub nevznikol, peniaze by sa neminuli.
 

Šport vs cestovný ruch (3. odpoveď)

Šport podporuje lokálny cestovný ruch:

         Deň pred zápasom, popr. v deň zápasu prídu ľudia a športujúci klub z iného mesta na celý deň do Piešťan a míňajú peniaze v Našom meste (benzín v pumpe, jedlo bufete, nápoje z pivárne, tringelt v reštaurácii, prejdú sa po meste, sadnú si na kávu v centre, pozrú si obchody, prípadne si niečo kúpia. Ak zostanú dlhšie, prespia v ubytovacom zariadení. 
Zážitok pozitívny/negatívny si berú so sebou a aktívne/pasívne ho šíria ďalej.

Šport podporuje krátkodobý / dlhodobý cestovný ruch:

         Od októbra vznikne nová športová hala, v ktorej plánujeme organizovať letné športové kempy pre deti a mládež. Čo by to znamenalo pre spoločnosť, už viete podľa vyššie uvedeného odseku, ale násobkom sú dni strávené v kempe. Zároveň plánujeme rozbehnúť vlastné medzinárodné turnaje, ktoré sa konajú 3 dni, ale počet hráčov, klubov, úroveň hry, záznamy, reportáže a aj samotné mesto viac zviditeľní, viac sa naplní pokladnica.

         Nemusí to byť nejaký obrovský balík peňazí, ktorý by mesto na tom získalo, ale ako sa vraví: "korunka ku korunke...", alebo "kto nechce haliere, nezaslúži si korunu."
Ak to ešte znásobíme počtom ľudí, ktorí zvažujú spraviť športový klub, tanečnú školu (s tým mám tiež skúsenosti), divadlo, umelecký klub, atď., tak práve Tí ľudia by si zaslúžili aspoň morálnu podporu.
 

Morálna podpora (z) mesta

Rozvoj znamená neustále niečo vylepšovať, neuspokojiť sa s aktuálnou situáciou, pretože v taktom prípade ide už o stagnáciu. No napriek mojej snahe napredovať sa udialo toto:

Morálna podpora č.1 - Primátor
         Slávnostné ukončenie 1.florbalovej sezóny v penzióne Benátky - dva týždne pred uskutočnením odovzdávaním ocenení hráčom sa pani z MsÚ telefonicky vyjadrila, že primátor sa určite zúčastní a odovzdá ceny deťom, mládeži a dospelým hráčom. Ďen pred konaním akcie som si ešte telefonicky overoval túto skutočnosť a opätovne som dostal pozitívne vyjadrenie. Nastal deň "Dé" a primátor neprišiel, neozval sa a ani neodpovedal na "ďakovný" mail po úspešnom ukončení konania.

Morálna podpora č.2 - Gymnázium PdC
          Od apríla 2014 som vybavoval na letné obdobie (júl, august) možnosti trénovania v športovej hale. Riešil som to s ľudmi, ktorí pracujú na recepcii telocvične. Dohodli sme sa, že v máji budú vedieť viac. Nastal jún a tam sme našli dva trénovacie dni do týždňa počas letného obdobia. Prvý júlový tréning mi bolo oznámené, že druhý júlový týždeň máme tréning na PdC posledný krát v stredu s prísľubom, že august naďalej platí. Nastali 2-týždňové prázdniny a po nich som sa rozhodol zavolať do haly, či všetko platí tak, ako bolo dohodnuté. Odpoveď negatívna s tým, že proces musí byť zoficiálnený žiadosťou pani riaditeľke. Po zaslaní žiadosti, mi prišlo zamietavé stanovisko, logicky, pretože majú dlhodobo vyťaženú športovú halu.
  

Záver

         Je skvelé, že máme jedinú športovú halu naplno využívanú. Mrzí ma však fakt, že sa uprednostňujú športy, ktoré nepotrebujú rozmer 40x20m ako napríklad bedminton. Dokonalá alternatíva pre nich je napríklad TENSPO, ktoré postavilo novú halu kde by mohli eventuálne pôsobiť. A to som spomenul len jeden šport ako alternatívu.
        Samotné gymnázium, pomenované podľa zakladateľa moderných Olympijských hier, z ktorého u nás v klube pôsobí 8 hráčov, nemá záujem nájsť čas pre klub v ktorom je, hneď po hokeji, tak veľa mladých športujúcich. Nakoľko nám pani riaditeľka dala zamietavé stanovisko, musel som odporučiť rodičom prihlásiť svoje dieti do Centra voľného času "Ahoj", kde budú môcť hrávať svoj obľúbený šport. V akej kvalite, je však otázne. V Českej florbalovej extralige máme zo Slovenska do 10 hráčov, z toho jeden je odchovanec nášho piešťanského klubu, dvaja ďalší hráči hrajú Slovenskú najvyššiu súťaž -Salming extraligu. Aj to svedčí o kvalite tréningov a potenciálu hráčov napredovať. V Piešťanoch zostal z hlavných tímových športov futbal a hokej. Otázka na Vás teda znie, či máte peniaze na hokej alebo dôveru, že krachujúci futbal sa u nás niekedy naštartuje.

Jediné šťastie, že bude nová športová hala v októbri aj pre najrýchlejšie sa rozvíjajúci šport - florbal.

PS: Náš klub nikdy nepožiadal mesto o finančnú podporu. Žiadali sme len morálnu, pre deti a mládež od primátora - neúspešne....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.


Už ste čítali?